Harrah ' S јужна калифорнија казино & Resort Funner Ca

IGT, светот е доминантен слот машина производителот, е подготвен да скокне во ветува спорт-wagering бизнис во сад.Сега дека Врховниот Суд го погоди одредување на Професионалните и Аматерски Спортски Заштита Акт, државите ќе биде во можност да основаат свои спортови-обложување системи.Вторник е првата четвртина IGT заработка повик на лево мало сомневање дека со седиште во Лондон компанија ќе биде играч во обезбедувањето на технологија за спортско обложување, се натпреваруваат глава до глава со Лас Вегас-базирани ривал Научни Игри harrah ' s јужна калифорнија казино & resort funner ca.
"Нашата понуда е во прилично добра форма," IGT извршен ДИРЕКТОР Марко Sala се вели во повикот со инвеститори вторник.Тој истакна дека IGT веќе има крај-до-крај спортско обложување систем во место во Италија и дека неговата платформа вклучува дистрибуција и мобилни решенија, кои биле тестирани и лиценциран во сад harrah ' s јужна калифорнија казино & resort. IGT развиена платформа и систем кој се користи од страна на MGM Места Меѓународни својства и дека компанијата покажа тоа ќе се истражуваат можностите за проширување во Мичиген, Мисисипи, Масачусетс и Мериленд. "Времето и големината на спортско обложување во сад е отворено прашање," Sala рече, истакнувајќи дека IGT има поднесено само обид да се обезбеди спортско обложување во Род Ајленд преку управува државата лотарија.Повеќето од IGT е спорт-обложување стратегии ќе emanate од Лас Вегас.Компанијата успеа повеќе од $12 милијарди долари во спортски облози во 2017. Со прашања од спортско обложување волумен, мерење и удел на пазарот сеуште нема одговор, IGT не го промени својот проектирани парични текови outlook помеѓу $1.7 милијарди долари и $1.78 милијарди евра за година.Компанијата капитализираат на превозот слот машина единици да MGM Cotai, која се отвори во првиот квартал, и се очекува да се случи да направите двојни дека со отворањето на MGM Спрингфилд во Масачусетс, во третиот квартал од оваа година.Прилагодување за флуктуации во валута размена, IGT пријавени нето-приходи од $251 милиони денари, или за 15 центи за споделување, на приходи од $1.21 милијарди долари за кварталот кој заврши 31 Март loteria y казино ла plata. Што се споредува со нето-приходи од $371 милион евра, 29 центи за споделување, на приходи од $1.15 милијарди евра за истиот квартал една година порано.Компанијата испраќаат 3,716 гејминг машина единици во текот на кварталот, во споредба со 3,944 единици во истиот период една година порано.Нови и проширување единица продажба беа надолу од 1,157 да 1,024 на помалку отвори.Додека таму е продолжение раст во замена единици да казино клиенти, имаше вкупно пад се должи на помалку продажба на видео лотарија терминали во Канада и Орегон. IGT е плаќаат 20-отсто-по-споделување на дивиденда на 19 јуни на собранието на евиденција на 5 јуни loterias y казино де mendoza.

IGT акции затворени $1.35, 4.5 проценти, на $28.46 споделување на тешки тргување вторник.По работното време, акции rebounded од 22 центи, 0.8 проценти, на $28.68. loto ау казино cassis de.