казино машина Sous Dijon

Мејн Гувернерот Павле LePage го критикуваше лобирање напори за да се изгради една третина казино во државата преку зголемени барања во врска со она што евентуално казино ќе се донесе во локалната заедница казино машина sous dijon. LePage искинале во кампањи тврди дека казино што ќе донесе нови работни места и ќе придонесе до подобрувања во образованието тврдејќи дека предлагачите се "не се чесни, а однапред", со овие тврдења и нов казино во крајна линија ќе наштети на постојните казино својства во Бангор и Оксфорд.Според државниот закон, секоја предложена казино развој мора прво да се даде зелено светло од страна на државите пациенти со прашањето на казино е додаваат за да ливче случува на 7 ноември.Речиси $5m веќе се потрошени за кампањата за нови казино, со campaigners во која се наведува дека тоа ќе генерира 2,000 нови работни места и околу $250m во даночните приходи во текот на првите пет години од работењето.Сепак, кампањата има сретнал повтори прашања во текот на улогата што казино инвеститорот Шон Скот и неговата сестра Лиза Скот игра во проектот.На Скот се во моментот под истрага од страна на државните службеници во текот на тврдењата дека тие учествувале во финансирањето на $4.3 м потпис за собирање иницијатива наменети за поддршка на казино, во директна спротивност на државни закони за ова прашање.Шон Скот има chequered историја со казина во државата, имајќи го купи Бангор Raceway во Мејн 2012 за $1m тој кампања за легализација на слот машини, кои кога помина му е дозволено да го продаде на проектот за $51m само една година подоцна.Под предлози, Шон Скот ќе биде само инвеститорот е дозволено да конкурираат за $5m лиценца за изградба на казино.Во едно радио интервју, дојавени од Мејн Сонцето Весник, Гувернерот LePage рече: "Ова коцкање иницијатива не е отворена или фер процес, всушност, тоа е уште еден случај на големи пари, кои се надвор од државните интереси користење на Мејн избирачите да добиете сладок договор." LePage додаде: "Нашата казино на пазарот е веќе заситен, Отворање на казино во Њујорк Каунти нема да привлече нови приходи или посетители на државата, тоа само ќе се префрлат средства далеку од нашите постојните казина." Мејн е казино индустријата веќе е под закана со развојот на две integrated resort случувања во соседните Масачусетс, кој може да го привлече коцкари далеку од државите двете постоечки казино својства.Напредокот за Мејн кампања, кои се главен застапниците на казино проектот се рече дека Гувернерот LePage "е спротивно на нова игри и забава разговарате со оглед на Републикански гувернер и републиканската партија е политичка акција комисии примиле десетици илјади долари од Кентаки-базирани Черчил Падови и неговото лобирање рака во Мејн." Campaigners додаде дека Гувернерот LePage треба да размислуваат "за Мејн првиот, а не на неговите пријатели во Кентаки, бидејќи игри е конкурентна индустрија и Масачусетс е gearing нагоре за да се фати како многу приходи, како е можно од соседните држави." казино машина sous данс ле var.