научете блек џек во 5 минути

Вчера имаше многу возбуда од целиот свет на веста дека Google веќе најави Motorola Мобилност за принцовска сума од $12.5 bn.Раните знаци беа дека тоа ќе се тресат до паметен телефон на пазарот и pilfer далеку повеќе од Apple споделување на светот таблета на пазарот.Ова беше елаборат се прикријат како што се плаќа за одбрана механизам слично да има нуклеарно оружје програма научете блек џек во 5 минути. $12.5 bn за нуклеарно оружје е прилично евтини.На штета е нема ништо нуклеарна вклучени.Сето ова е за dem патенти лигата на легенди strat рулет. Google купувањето е многу исти како Apple и коалицијата на други компании и нивните неодамнешни стекнување на Nortel патенти за околу $4.5 bn (за оние кои се прашуваат што е пет пати на отворањето на понудата).Добивање одржи на голем број на патенти што се во основа добивање на заштита од напредокот на паразитарни патент trolls кои се доверат на технологијата, индустријата и тие биле околу во онлајн гејминг индустријата за некое време, како и.Стекнување од страна на Google е, исто така, да се даде на компанијата и нејзините Андроид платформа заштита против тужби од други мобилен телефон производители.Ова веќе се случува со Samsung и HTC кои имаат и е тужен од страна на Apple и тоа е случајно што и двајцата се mainstays на Андроид оперативен СИСТЕМ.Договорот со Motorola ќе им даде повеќе на преговарање чип и значи дека тие се помалку подложни на патентни права постапки.Една компанија во одредена започна притискање на страниците со вести почесто отколку што се грижат и дека е Интелектуална Вложувања (IV).Ко-основачот на IV, Петар Detkin, може и да се излезе со терминот патент трол назад во 1999 година, но тоа сега се чини дека оваа компанија е најголем паразит на сите нив.Нивното присуство сам се пресели еден набљудувач да се каже дека тие имаат моќ да ги "буквално ја уништи start-up." Зошто сите критики на IV иако?Како што знаеме со патент trolls во онлајн игри индустрија, како Скот Луис, тоа понекогаш се чини дека ништо успешна дека ќе почнете да се развие, тие имаат патент за тоа.Како што некои имаат опишани IV како "стоковна за патенти", ќе се види каде репутација доаѓа од.Фактот што луѓето ги сметаат за до таму, заедно Apple, Microsoft и Google, кога станува збор за износот на огнена моќ тие ќе испрати студ одредување на ' рбетот на многу мали start-ups-от.Начинот на кој IV работи е различна од супер моќи, иако.
IV има портфолио од патенти во рамките на својот појас и компаниите можат да купуваат повеќе од високи такси со цел да се бранат.Па тоа е една линија.Друга е дека тие одат на технологија фирми со нивното портфолио и побарувачката на пари од технологија фирми во мафијашки стил на работење.Како и во "ни дадете пари или што докрајчи вашиот месар продавница." You get the picture лигата на легенди слот машина. IV е систем за купување и до илјада патенти за start-up тужби, секако, го истакнува она што не е во ред со системот за патенти во САД, во право сега.Тоа не е случајност дека НПР член наведува на фактот дека 80% од софтверски инженери велат дека тоа задушува иновацијата во сегашната маската.Тие, исто така, додаде дека некои патенти се толку широки што секој е виновен за прекршување.Онлајн игри индустрија дефинитивно може да сочувствуваме со ова и е еден од индустрии каде trolls само се чини дека да се сака дружење.Мора да е нешто во водата, не?Иако случаите во онлајн коцкање индустрија покаже нешто, тоа е дека овие лигави патент trolls може да се види надвор.Тоа е само дека во повеќето случаи, тие не се само случува по еден компанија и шансите се еден од оние тужен за прекршок може да се плати нагоре hard rock casino biloxi new members.

(Да, ние сме гледа директно во вас 1 Технологија и Lottotron).Патент контрола во онлајн игри индустрија е нешто што би сакал да знаме до кога станува очигледно и сите ние можеме да направиме е да седат надевајќи се дека stockpiling на патенти не завршува до задушување на иновации за секого.Добиете најновите коцкање вести од Калвин Ayre hard rock casino biloxi nightclub.