планирање на покер поени за да часа

Секојдневно Фантазија Спорт е "незаконско според актуелните Мичиген закон", според Рик Kalm, извршен директор на Мичиген Игри Одбор за Контрола (MGCB), државниот коцкање регулаторот.На мислење, нуди да се Коцкање Согласност оваа недела, покажуваат дека оние придонес и учество во DFS за вистински пари во моментов се крши законот, и покрај нов притисни да ја легализира практика која се ужива од страна на огромно количество на Michiganders планирање на покер поени за да часа. "Во текот на следните неколку недели околу 1 милион граѓани, себеси се вклучени, ќе биде собир за нацрт-нивната фантазија фудбалски тимови," изјавил Државниот Сенатор Кертис Hertel (D-Округ 23), како тој воведе законот минатата недела дека сака да има DFS прогласена за правни игра на вештина планирање на покер добрите и лошите страни.

"За жал, Мичиген закон во моментов нема правна заштита за граѓаните кои учествуваат во фантазија спорт.Тоа е причината зошто јас денес се воведе Сенатот Бил 459, со законот кој ќе се измени Мичиген кривичниот законик за да се утврдат фантазија спорт како игра на вештина, да се легализира fantasy лига во Мичиген," додаде тој.Регулаторот коментари, сепак, предизвикаа доволно вчудивидување од страна на Фантазија Спорт Трговска Асоцијација дека тоа веднаш ангажирал лобист да се борат нејзината кауза во државата.Но, Мичиген DFS навивачите не треба да се кандидира за ридови само уште.На Мичиген јавниот обвинител на канцеларијата досега направен никаков обид да се целна DFS во државата, а, во меѓувреме, моменталната состојба на игра во Мичиген тесно го отсликува оној на Канзас, кој оттогаш се целосно легализација на играта.Минатото лето на Канзас Трки и Игри Комисија (KRGC) беше побарано да се обезбеди дефинитивна одлука за законитоста на фантазија спорт планирање на покер техника се користи за. KRGC уредно процени дека фантазијата спортски лиги беа претежно среќа-базирани, и затоа е незаконски. "Ако фантазија спорт лига има купи-во (без разлика што тоа се нарекува) .. места за јадење во близина на ѕвезда казино. и му дава награда, тогаш сите три елементи на нелегална лотарија се задоволни," заклучи KRGC.Овој став оттогаш, успешно да се соочат со предизвикот, овозможувајќи за усвојување на HB 2155, кој се легализираше игра во Мај места за јадење во близина на казино sugarhouse. "Нашиот заклучок е bolstered со фактот дека UIGEA, исто така, специјално исклучува фантазија спортски лиги од сојузниот дефиниција на обложување", рече Канзас јавниот Обвинител Дерек Шмит. "Под федералниот закон, Конгресот има утврдено дека фантазија спортски лиги се игри на вештина." Фантазија спорт е изземен од Незаконско Интернет Игри Спроведување на законот за 2006 година, бидејќи моќни лобисти за спортски лиги беа во можност да се убеди владата дека тоа е "не коцкање," иако, се разбира, DFS како што го знаеме денес не постои во 2006 година места за јадење во близина на јужна точка казино. На тој начин, UIGEA остава до одделни држави да одлучи дали игри се легални.Во моментов само пет држави, Аризона, Луизијана, Монтана и Вашингтон, целосно ги негираат своите граѓани пристап до DFS.За понатамошна референца, тоа е една моќна МАК лобист..