Caitlyn Howe светот покер турнеја

ФИФА претседателот Sepp лисја, цвеќиња најави дека ќе се повлече од неговата улога како наводите за корупција се вртат некогаш поблиску да фудбал железо престол.Лисја, цвеќиња изненади светот во вторникот по објавувањето на неговата одлука, која дојде само неколку дена откако тој беше повторно избран за петти мандат како лидер на меѓународната фудбалска организација.Во почетокот на кандидатот за потценување на годината, лисја, цвеќиња вели дека неговиот повторен избор "не чини да се биде поддржана од страна на секого во светот на фудбалот." Велејќи FFIA е потребно "големо реструктуирање," лисја, цвеќиња, рече тој би повик за посебен избор помеѓу декември и Март 2016 година да именува нов претседател.Лисја, цвеќиња ќе остане на функцијата ФИФА шеф додека избори, кои ќе бидат набљудувани од страна на ФИФА за ревизија и комисијата за усогласеност претседател Dominco Скала, кој се нарекува лисја, цвеќиња одлука "најмногу одговорен начин да се обезбеди уредно транзиција." Во правењето на неговата најава, лисја, цвеќиња е сериозна demeanor застана во целосен контраст на неговиот дрзок прес-конференција, во петок, кога тој одбива предлози кои тој треба да се повлече за општо добро на организацијата caitlyn howe светот покер турнеја. "Зошто би чекор надолу?Тоа ќе биде да се признае сум направил нешто лошо." Лисја, цвеќиња е новооткриената смирение може да има нешто да се направи со американското министерство за Правда и ФБИ, наводи на корупцијата се појавува да ensnare Jérome Valcke, ФИФА и генералниот секретар и лисја, цвеќиња десна рака на човекот.Извори рекол за Њујорк Тајмс дека Valcke е анонимни "средно-рангирање ФИФА официјално" дека НИ за спроведување на законот е обвинет за okaying a $10m исплата од ФИФА за лична сметка во банка на Џек Ворнер, поранешниот шеф на CONCACAF управно тело, кој беше меѓу 14 лица обвинети минатата недела на рекетирање, жица измама и перење на пари, трошоци.Целта на овој $10m плаќање е крајно спорно, со КАНЦЕЛАРИЈА велејќи дека тоа беше мито намера да garner поддршка за Јужна Африка хостинг на 2010 ФИФА Светско Првенство.Јужна Африка, наводно, не се подготвени готовина на рака па затоа ФИФА побара да се направи исплата на негово име, со користење на средства што требаше да го добиеме од ФИФА за својата хостинг давачки.ФИФА има обидел да се спротивстави на овие побарувања од страна на велејќи средства беа за добротворни потфат на Јужна Африка Фудбалската Асоцијација, иако нема јавно спомнување на овој зафат беше направен во времето и нема докази произлезе дека наменети за цели на оваа добротворна некогаш сте виделе некоја пара.ФИФА има обидел да го извади Valcke од оган со прикачување одговорност за $10m плаќање на Јули Grondona, поранешниот претседател на ФИФА е за финансии комитет, кој во склопот починал минатото лето и на тој начин не може да одговори на прашања.Кратко време по лисја, цвеќиња е оставка соопштение, ABC News објави дека лисја, цвеќиња и самиот беше цел на тековен НАС истрага шаман најдобри во слотот за елементарен. ESPN репортер Даг McIntyre (@DougMacESPN) цитирани ФБИ извори велејќи: "таму веројатно е трка да се види кој ќе флип на [лисја, цвеќиња] прво.Ние може да не биде во можност да се соберете целата организација, но можеби не треба да се." Во неделата, на HBO домаќин и лисја, цвеќиња nemesis Јован Оливер обновено на минатата година, е вирусна анти-ФИФА проповед со клипот подолу.Во вторникот, Оливер испратила еден збор: "Шампањ..." Се најновите коцкање вести од Калвин Ayre плитки купот на носителите за покер масата.