е Osage казино во Bartlesville отвори

На Agua Caliente Бенд на Cahuilla Индијанци, наводно, се зема огромен чекор напред во својот план за да го отворите една третина Калифорнија казино одморалиште со мастило договор со предложените домаќин на заедницата на Катедралата на Градот.Според четврток извештај од Пустината На Сонцето весник, на федерално-ва племе веќе е одговорен за западна држава е Agua Caliente Казино Палм Спрингс како и околните Agua Caliente Одморалиште Casino Spa Ранчо Мираж и сака да се изгради и да ја стартувате својата трета таков објект на 13-акра парцела на земјиште заедно Калифорнискиот Државен Пат 111 близина на центарот на Палм Спрингс предградие.Амбициозни цели: весникот изјавиле дека Agua Caliente Бенд на Cahuilla Индијанци допрва треба да се рекламира планирано отворање на датум за траат Реката Каунти casino resort затоа што се уште е на чекање за својата земја-во-доверба апликација да бидат одобрени од страна на Бирото за Индијански Работи.Но, племето наводно детални дека тој се надева дека, како уште неименуван Cathedral City местото на крајот ќе биде во можност да карактеристика на околу-часовник казино со некои 500 Класа III слотови заедно со ресторан, бар, паркинг и мало елементи.Вработување потфат: Џо Валас, Главен Извршен Директор за регионот Coachella Valley Економско Партнерство, наводно, изјави Пустината Сонцето што на лед-план за користење на Калифорнија племе е предвиден casino resort ќе се претстават некои 556 луѓе, со можност да се 'кариери со стабилна, просперитетна работодавачот дека отсекогаш бил добар корпоративен граѓанин.' Наводно, го прочитате соопштението од Валас.. е osage казино во bartlesville отвори. "стратешката локација со близината на центарот на градот шопинг област има капацитет да обезбеди економски поттик за придонеси кои се достапни при додавање на можности за забава во центарот на градот Катедрала Град." Особено одредби: весникот изјавиле дека државата-потребни се справи потпиша меѓу Катедрала Град и Agua Caliente Бенд на Cahuilla Индијци ќе видите племе придонесе колку што е $6.5 милиони евра за заедницата каса над десет години, вклучувајќи ги и некои од $150,000 на годишно ниво за да помогне да се обезбеди дополнителна за спроведување на законот, итна медицинска и заштита од пожари услуги.Договорот, што беше едногласно го ратификува од страна на заедницата лидери во среда, ќе наводно само влегуваат во сила откако casino resort отвори и покрај тоа бара бендот да се предаде $5 милиони евра за поправка на патот и за финансирање на неколку сообраќај сигнал и 'редукција на шум" проекти.Важен потег: Кејт Андерсон, портпарол за Agua Caliente Бенд на Cahuilla Индијанци, го опиша договорот како "важен чекор во процесот на развој на' додека племето е Претседател, Џеф Grubbe, претходно изјавил дека целата претпријатието е да се дизајнирани да се " создадат работни места, ревитализација на неразвиени центарот на сопственост и поддршка Cathedral City економски развој напори.' е опции тргување како коцкање.