латинска казино пејач во ирец

Контроверзниот Мејн казино референдум, кој пратениците велат дека е дизајнирана да ги измамат гласачите за доброто на таинствената казино инвеститорот, ќе се бореше за заби и нокти во законодавниот дом.Тоа е ветувањето на Сенатот Мнозинство Лидер Гарет Мејсон (R-Лисабон) и Репрезентативец, Луис Luchini (D-Ellsworth), кои веруваат дека контроверзна фигура, Шон Скот има киднапирани на демократскиот процес, за своја корист.Скот успеа да го протурка ноември јавниот референдум за создавање на казино во Њујорк Каунти.Но прашањето поставено во потписот собирање процес беше формулирана така што само тој може да биде корисник на исходот.Масон и Luchini се каже дека тоа е злоупотреба на државните граѓанска иницијатива процес и верувам дека тие можат да бидат во можност да поништување на референдумот од страна донесување на закон кој ќе им овозможи да го укине процес.Скот се обиде да ја скрие својата вклученост во проектот преку неговата сестра, Лиза Скот, кој беше единствениот наведени директор на потпис за собирање кампања, познат како "Horseracing работни Места Праведност." Кампањата требало да биде за помагање од подигнат трки индустрија.Но, всушност, тоа беше за обезбедување на Шон Скот право да се изгради казино со обезбедување на казино лиценца може да се оди само на "правно лице што е во сопственост во 2003 година најмалку 51 процент на лице дозвола да работат на комерцијална песна во Penobscot Каунти дека спроведени се подигнат трки со pari-mutuel wagering на повеќе од 25 дена во текот на календарската година, 2002 година." Шон Скот е само "лице" за да се квалификува бидејќи, во 2002 година, тој го купи бори Бангор Raceway за нешто повеќе од 1 милион долари.Следната година тој bankrolled успешен референдум за да се овласти слот машини на raceway, овозможувајќи му да го продаде за $50 милиони евра профит латинска казино пејач во ирец.
"Тие не беа вистинити со Мејн гласачи, кога тие беа hustling оние потписи, а можеби и ова заслужува одговор дека е подеднакво како се мери," Мајстор, изјави Портланд Прес-Хералд оваа недела латинска ноќ во parx казино. "Ова не е волјата на избирачите, тоа е волјата на 62,000-и-промена на луѓето, кои ја потпишаа оваа петиција.Јас високо ќе го сомнеж дури и еден процент од кого, всушност, го прочитате она што тие беа потпишување.Тие беа вети дека ова ќе им помогне на коњ тркачки, ова ќе им помогне на образование и на сите други морков, кој беше висеше таму.Ова не е волјата на избирачите, сепак," додаде тој смеење grizzly ресторан. "Ако ние не застануваме некои од овие типови на референдуми во законодавниот дом, тие се случува да се добие повеќе и повеќе и повеќе екстремни," Мајстор рече бар & casino. "Ние како законодавната власт мора да одлучи кога ние се случува да се земе нашата улога како луѓе претставници сериозно." Сепак, Масон и Luchini е "донесе и укинување" стратегија можат да се борат од правни предизвици.Иако не е малку, ако ги има, поддршка за казино референдум во законодавната власт, некои законодавци се рече дека тие не го поддржуваат Мајстор и Luchini план поради тоа што на крајот може да биде неуставен. во живо казино.