кога ќе Waitrose нова година слотови се достапни

FanDuel основач Најџел Eccles има спуштил од неговата позиција како извршен ДИРЕКТОР на дневни фантазија спорт (DFS) фирма, велејќи дека дојде време за него да ги извршуваат други можности.
Eccles помогна да се најде на компанијата во 2009 година со неговата сопруга и неколку пријатели во Единбург, Шкотска.Од дека на почетокот на сон, Eccles претвори FanDuel во една од двете големи играчи во DFS индустрија, заедно ривал DraftKings.Додека тоа може да го добиле својот почеток во велика БРИТАНИЈА, бизнис навистина се соблече во сад, компанијата сега има седиште во Њујорк кога ќе waitrose нова година слотови се достапни. "Најџел постигне нешто извонреден – тој целосно се изврши редефинирање на постојната индустрија," на FanDuel одборот на директори се вели во соопштението кога ќе waitrose домашна испорака слотови се достапни. "Неговата страст, интелигенција, и да се фокусира биле основен темелник на FanDuel е успех.Ние би сакале да им понудиме на нашите искрена благодарност што тој ги остава да ги извршуваат неговиот следен потфат." Додека Eccles нели рече токму она што следниот потфат ќе биде, тој падна неколку совети на својот Твитер профил. "Возбудени, но малку е тажно да се биде оставајќи @fanduel денес," Eccles напиша. "За мене јас сум градење на нешто страшно во eSports.Внимавајте на овој простор." Ова не е прв пат дека Eccles има изрази интерес за истражување на esports.Всушност, идејата не може да биде сосема fleshed во овој момент, како што тој го нарекува тоа "само една мисла во мојата глава" во почетокот на интервју.Сепак, тој рече дека тој го гледа esports како област каде што тој може повторно да биде во можност да се доживее експлозивни раст тој ужива со FanDuel кога ќе waitrose ослободување божиќ испорака слотови.

"Традиционалните спортови се во жетвата режим" Eccles кажано Recode tottenham суд патот grosvenor казино. "Esports се во раст mode." Замена на Eccles на врвот на FanDuel ќе биде Мет Кралот, кој служел како Главен Финансиски Директор на компанијата од 2014 до 2016 година.
Тој веднаш ќе стане нов извршен ДИРЕКТОР и да се приклучат на одборот на директори. "Со својата стратешка визија, опсег на искуства, и широк skillset, не можам да замислам подобро поединецот да се управува FanDuel напред," Eccles рече на Царот во соопштението екран на допир за коцкање машини за продажба. "Со огромна законодавна чекори во изминатите две години, и бизнисот се движи во профитабилноста во Q4, FanDuel е во одлична позиција.Знам дека Мет е лидерот да заработат на моментумот во спортската технологија простор да се земе FanDuel да на следното ниво." Eccles' одлука следи неуспехот на планираниот бизнис спојување помеѓу FanDuel и DraftKings.Планот, првично најавена минатата ноември, ќе се стави во комбинација за бизнис во контрола на 90 проценти или повеќе фантазија спорт на пазарот.Сепак, Федералната Комисија за Трговија гласаа 2-0 за да се спречи спојување во јуни.Во јули, компании, најави дека тие повеќе нема да биде спроведувањето на планот.Имаше договор помина, Eccles би служел како претседател на комбинираат бизнис..