Dromen текот на Een Deur умре Niet Op слот Gaat

Ponca претседател Лери Рајт Jr dromen текот на een deur умре niet op слот gaat. повика државите од Небраска и Ајова и Градот на Советот Bluffs да се откажат од нивната долгогодишна правни борбата против племето по федералниот судија ја потврдија своето право да работат казино во западна Ајова.На Ponca отвори Prairie Цвет Казино во ноември минатата година, во Картер Езеро, и покрај напорите од страна на Небраска и Ајова Знаме да го блокира тоа од 2007 година dronning elizabeths слот јас skotland. Бидејќи на географски поврат донесе од поплави што го смени текот на Реката Мисури околу 140 години, Картер Езерото е два квадратни километри патишта на Ајова што се наоѓа западно од реката и е целосно опкружен со Небраска возачки испит временски слотови велика британија. The Prairie Цвет има тегоби Небраска, државата дека нема комерцијални казина, бидејќи тоа е лоциран на само неколку километри од Omaha, каде што е нелегално коцкање.И тоа е вознемирен Ајова и Градот на Советот Bluffs, бидејќи тие немаат комерцијална казина и тие сакаат да ги заштити нив и даночни долари донесе.Но, оваа недела, САД Окружниот Суд Судија Стефани Рос рече дека не би се скрши на сојузниот Националните Индиски Игри Комисијата одлука дека Ponca имал право да се изгради казино на својата врати земји dromen над deur op слот doen. NIGC првично одобрени казино назад во 2007 година, поттикнувањето на тужителите да тужи успешно.Во 2010 година, на апелациониот суд batted предлогот назад до NIGC, кој седеше на прашањето за седум полни години пред да се врати втор одобрување.Тужителите започна свежи предизвик, тврдејќи дека Ponca не биле првично рече дека ќе се изгради казино, кога тие се применува за земјиште да биде земено во доверба, но ќе создаде здравствен центар.Всушност, во 2002 година, а адвокатот на племето потпишаа заложбата дека тоа нема да бараат да се започне игри работење во Картер Езерото на имотот.Откако еднаш бил запрашан од страна на Рос да се разгледаат својата одлука во светлината на овие информации, NIGC рече дека во тоа Може да е нематеријална, и дека "наменета употреба на пратката и претставувања не се соодветни размислувањата за врати земјиште анализа." Племето е дозволено да работат казино на нивните врати прадедовска земја, бидејќи тоа е правен според федералниот закон, без оглед на она што тие еднаш, тврди дека тие се наменети да се направи, NIGC рече.Советот Bluffs има три казина — Ameristar, Harrah ' s и Потковица Казино — од кои сите се во рамките на 20 минути возење на Картер Езеро.Заедно, тие се платени околу $82.8 милиони во даноци кон државата во минатата година, и на дополнителни $2 милиони евра за градот, според Des Moines се Регистрирате relais colis casino pont saint esprit. The Prairie Цвет е скромен простор за споредба, со само 200 видео лотарија терминали (VLTs).Но племето сака да додадете 150-опременост на хотелска кула на имотот relais colis casino drive porto vecchio. "Тоа е време да се стави на тужби зад нас и да се фокусираат на нашите заеднички интереси на донесување на повеќе економски раст," рече Јовановски.На тужителите не посочи дали тие имаат намера да ја оспори одлуката. relationship between depression and problem gambling.