четирите ветрови казино Reopening план

Рено казино сопственик и оператор Jacobs Забава влезе во договор за стекнување земјиште од градот.Оваа недела, членовите на советот потпишан на Јакобс плаќање на повеќе од $3.07 милиони за својства.На Рено на Советот на Град оваа недела гласаа во корист на продажба на две парцели во центарот на градот за да го приватно одржа Колорадо-базирани игри и туристичката фирма.По првично поднесување што локалните лидери се смета за lowball понуда, Jacobs засладен својата понуда.На $3.07 милиони вклучува $2.44 милиони евра за Западот Вториот Улица, кој во моментов е во паркинг, и $631,600 за испразнетото 290 Корекција Авенија парцела.Треба да Jacobs Забава продаде или на имотот во иднина, Рено трибините да се соберат 25 проценти од нето добивката.Што се добива платена денес, како и профит за споделување во иднина," Jacobs Забава адвокат Гарет Гордон изјави Рено совет четирите ветрови казино reopening план. "Тоа е многу иновативен проект кој е win-win." Jacobs за Забава, поседува и да работи на Песок Regency во "Најголемите Мал Град во Светот." Jacobs, се здоби со Рено casino resort во 2017 за 30 милиони долари од Truckee Игри четирите ветрови casino resort бафет. Jacobs дополнително унци Злато Прашина казина во Рено, Carson Градот, и Elko.Во Колорадо, Jacobs' портфолио вклучува Gilpin и да Поднесете казина во Црниот Јастреб.Компанијата дополнително се работи десетици Пари камион Магија плаза видео покер салони во Луизијана. Jacobs' оригинална понуда за двете центарот на Рено својства беше measly $100,000.
Jacobs тврди дека градот треба да бидат подготвени да си дозволи да продава парцели за компанијата во која ниска цена поради казино компанијата во однос на bettering на Невада градот четирите ветрови casino resort - сребрена крик настан центар. Jacobs е во услови на redevelopment иницијатива наречена Неонски Линија.Запад Вториот Улица коридор ремонт е комбиниран-користете проект кој се протега од Песок Regency да Корекција Авенија.Планираните пешачки пријателски коридор е да карактеристика места за забава, ресторани, паркови, трговијата на мало шопинг, резиденции, и workspaces.Додека некои Рено councilmembers беа во корист на продажба на имот за да се Jacobs за само сто голема, мнозинството не беа четирите ветрови casino resort индијана. Jacobs, како резултат на тоа, промовирана неговата анте.
Jacobs претходно платени Рено $50,000 за ексклузивна можност да купите две парцели.Со советот не budging на цената, казино група одлучија да ја плаќаат целосната цена на превоз за површина и паркинг.Населението во Јужниот дел на Невада се очекува да расте голем 42 проценти од 2060 холивуд казино театар tinley парк. Тоа е околу еден милион дополнителни жителите во Кларк Каунти.Во Невада е северна Washoe Каунти, Рено дом, а населението е, исто така, предвиден да се издува.Економскиот Развој Орган на Западен Невада верува регионот населението ќе се зголеми од 8,6 проценти до крајот на 2023. Невада е недостаток на државата данок е извонредно атрактивен да Californians бараат засолниште од голема мера се оданочуваат влади.Рено е географија е, исто така, примамливата да се многу, како градот е во близина на езера и планини.Градот економијата е широк.Центарот на градот област денес е дом на технолошки-базирани и претприемачки стартап.Рено, исто така, обезбедува квалитетна здравствена заштита по пат на Рено Медицински Центар и Света Марија и нуди квалитетно образование со Универзитетот во Невада, Рено.Рено има постојано беше меѓу првите 100 места за живеење, според веб-страница Livability.com..