зошто таму не испорака места достапни за Sainsburys

Ирска е bookmakers се моли дека владата ќе ги разгледа алтернативи на сегашната план двојно да го зголеми данокот на обложување промет.Минатиот месец, Ирска Министер за Финансии Paschal Donohoe видената на владата планира двојно да се зголеми тековната 1% данок на спортски и трка обложување промет ефикасна од јануари 1, 2019 зошто таму не испорака места достапни за sainsburys. Онлајн обложување размена, исто така, ќе видите нивните данок на обложување комисии се зголеми од 15% до 25%.Во неделата, Независните се изјасниле дека некои членови на Ирска парламентот беа унапредување на алтернативни даночни план фаворизирана од страна на Ирски Bookmakers Асоцијација (IBA).Финансиска Сметка амандман се обидува да се наметне 10% данок на промет на мало wagering приходи, додека онлајн обложување licensees ќе се соочи со 20% приходи данок.На амандман, кој беше ставен напред со Независни пратеници Éirann Мајкл Healy-Rae, тврди дека владата ќе може да ги користи годишен €25m во дополнителни даночни приходи преку прекинувачот за данок на оператори' бруто профит.Тоа е приближно половина од €51.6 м очекува да бидат покренати преку данок на промет крстоносните.Сепак, IBA верува дека приходи даночни модел ќе се спречи илјадници работа загуби кои ќе настанат како резултат од зголемениот данок на промет.На IBA вели дека 2% данок на промет ќе резултира со, најверојатно, затворање на стотици на 855 обложување продавници уште работи во земјата.Минатата недела, Тони Фоли, на пензија вонреден професор по економија на Градот Даблин Универзитетот, тврди дека владата е очекување на уредно профит од данок на промет, всушност, ќе резултира во €35m намалување на даночната собрани ако IBA е предвидувања на масовни продавница затворачите се точни онлајн казино 50 freispiele ohne einzahlung. Healy-Rae е амандманот, наводно ќе се дебатира во парламентот оваа недела, пред се очекува да гласаат за Финансии Бил следната недела.Исто така, за дебата е посебен амандман се стави напред од страна на Finna не Успеваат партија, што ќе бара владата да го спроведе соодветна економска проценка на зголемен данок на промет онлајн казино 5 бесплатно без депозит. Paddy Power Betfair, која работи 261 Ирски обложување продавници, предупреди дека тоа се соочува со речиси €23m хит од новиот данок на промет онлајн казино 5 фунти депозит. Boylesports, земјата е вториот најголем bookie, укажа на тоа би можело да се затвори до една петина од своите 250 Ирски продавници, додека Ladbrokes најави планови значително да го прекине својот racecourse обложување присуство и трки спонзорства.Добиете најновите коцкање вести од Калвин Ayre онлајн казино 50 евра бонус.