казино во фонтаната хилс аризона

Дин Установи во понеделникот падна на своите шест-година-долга судска битка со својот поранешен мнозинство акционер, Јапонски pachinko магнат Kazuo Okada.Овој потег доаѓа само неколку дена по embattled Лас Вегас казино гигант се согласи да плати $2.6 милијарди долари за да се реши надвор од судот, со Универзална Забава, компанијата Okada контролирани додека тој беше соборен од минатата година казино во фонтаната хилс аризона. "Јас не можам да се вратам во текот на последните шест години од мојот живот, но сега светот го знае она што го имам познати сите заедно: јас сум невин," рече Okada се вели во официјална изјава во понеделникот.Дин Места започна постапка против Okada и Универзална во 2012, обвинувајќи Јапонски милијардер на поткуп на Филипините официјалниот да победи на одобрување за казино одморалиште проект кој стана Okada Манила.Наводите загрозени Wynn Resort е лиценцирање и донел Okada "несоодветни" како акционер, на компанијата, рече.Дин Места насилно откупуваат акциите Okada во сопственост преку Универзални, тогаш вреди $2.77 милијарди долари, на 30% попуст и стартува него од табла казино во форт вејн индијана. Okada негираше обвиненија за мито, тврдејќи дека тој бил соборен бидејќи Wynn Resort е извршен ДИРЕКТОР Стив Wynn се чувствува загрозена од него поради неговата мнозинство од акциите во компанијата.Дин свој удел неодамна беше ослабен со развод населба со Elaine Дин, исто така Дин Установи ко-основач, во која парот се согласија да се подели своите акции 50-50 казино во форт ворт tx. Да се комплицираат работите, кога Универзал контра-тужба Дин Одморалишта, поранешниот Г-Дин се приклучи на тужба, во обид да ја поврати контролата на нејзините акции.Таа и нејзиниот поранешен сопруг потпишаа акционерски договор со кој се спречи двете страни од продажба на нивниот капитал во компанијата.Г-дин.Дин беше принуден да поднесе оставка како Дин Места извршен ДИРЕКТОР и претседател на почетокот на февруари среде монтажа наводите дека тој имал сексуално harassed нападнато и вработените на неговите казина во текот на неколку децении.Тој ги негира овие тврдења, обвинуваат хајка предводени од неговата поранешна сопруга.Но одеднаш Дин беше оној на ризик да се смета на "несоодветни" акционер, како регулатори започна истрага во три области.Проблемот беше, тој беше во можност да ги продадат своите акции, по разводот населба, до тековните судски спор беше решен.По Универзалната населба четврток, адвокатите за Дин Места рече дека тие се наменети да притиснете напред со тужба против Okada но relented кога Okada применат за да се остане на судијата цел да се разреши случајот против Универзална mgm grand casino домаќин телефонски број. Okada тврди дека Универзал одбор не го имаат овластување да одобри населба поради тековниот спор околу тоа кој го контролира компанијата mgm grand casino хјустон тексас.

Okada основана Универзална речиси 50 години, но беше соборен од одборот, минатото лето во текот тврди дека тој имал отуѓени средствата на компанијата.Тој тврди тој беше жртва на boardroom државен удар и ќе оди на суд во Токио следниот месец, во обид да се борат назад контрола.Тој поседува 46 проценти од Okada Стопанства, кој поседува околу две-третини од Универзал.На случувањата во текот на изминатата недела покажат колку сака Дин Места е во врска со својот поранешен извршен ДИРЕКТОР на сопственост на акциите и влијанието што може да го имаат на своите лиценци.Човекот feted за преобликување на Лас Вегас пејзаж во деведесеттите години и noughties стана непријатно одговорност. mgm grand casino во детроит.