моторни град казино Soundboard седење табелата

Слот машини, или pokies како што се познати во текот на Австралија, се гледаат зголемување на игра и профит во текот на COVID-19 пандемија.Но, властите велат дека не е добра работа.И покрај бројните coronavirus ограничувања во местото на казина и пабови и клубови за пет месеци во Нов Јужен Велс (NSW), бруто игри приходи од pokies surged $305 милиони од јуни до октомври.Слот терминали пријавени приходи од $3.1 милијарди долари — речиси 11 проценти од $2.8 милијарди долари во истиот пет-месечен период, во 2019 моторни град казино soundboard седење табелата. Приходите на податоци доаѓа од нов јужен велс Независни Алкохол и Игри Орган (ILGA).Додека зголеми игри на приходите обично се поздрави веста за компаниите кои инвестираат во гејминг индустријата, слот броеви се генерирани загриженост помеѓу државните функционери.Покер машини се насочени од страна на криминални елементи, бидејќи тие се едноставен и економичен начин на перење пари од страна на перење пари преку машина" Филип Crawford, претседател на ILGA, изјави Сиднеј Морнинг Хералд моторни град казино soundboard концерти. "Сите разумни чекори кои може да се преземат за да се намали перење пари во нов јужен велс, вклучувајќи и употреба на технологија, треба да бидат сериозно разгледани од страна на владата и од страна на индустријата," Crawford додаде.Еден чекор предлог е воведување на игри картичка, која ќе бара коцкари да се вчита средства и да се создаде хартија трага од нивните пари.За спроведување на законот во Австралија вели криминалци Долу Под веќе долго време се користи pokies да направи незаконски пари се појави чисти.Во нов јужен велс, pokies се најде На Ѕвезда Сиднеј, како и во пабови и клубови.Постојат околу 96,000 слот машини во нов јужен велс, и само околу 1.500 се На Ѕвезда.Властите објаснуваат криминалци фондот за големи суми на пари во pokies, игра за еден краток период на време, а потоа повлекување на laundered пари во форма на проверка лоша романса vs покер лице. "Со криминални организации или поединци искористување на клубови и пабови, тие се подготвени да се изгуби 20 до 30 проценти од она што тие сакаат да се чисти за да се добие дека победа чек или тоа парче хартија што ја потврдува каде што имаш пари од," објасни Троја Stolz, поранешен нов јужен велс, анти-перење пари и антитерористичката согласност службеник.Австралија е Анти-Пари и борба против Финансирање на Тероризам, Дело бара казина и други бизниси, кои имаат најмалку 15 pokies да извештајот трансакции на AUD$10,000 (УСД$7,366) или повеќе, за да AUSTRAC — Австралиската Трансакција Извештаи и Анализи Центар.Но, на 4,000 места кои куќа pokies во нов јужен велс, помалку од 800 имаат најмалку 15 терминали и затоа се бара да поднесат големи трансакција извештаи.Дури и кога бизнисот е потребно да се поднесе трансакција извештаи, криминалци често структура нивната игра да остане под $10,000 лошо реката ложа и казино.

Коцкање картичка доби поддршка меѓу агенциите за спроведување на законот, нов јужен велс, Министерот за Услуги на Клиентите Виктор Dominello, и коцкање се залага за реформи.Постои начин за намалување на перење пари, кои за возврат ќе најверојатно ќе се намали криминалот," мислење Тим Costello, главен застапник за Сојузот за Коцкање Реформи. "Одговорот е универзален безготовински коцкање картичка предложени од страна на Министерот Виктор Dominello." Aussies поминуваат повеќе по лице коцкање отколку која било друга земја во светот.Австралијците се губат во просек 1.000 долари годишно коцкање.

"[Картичка] во голема мера ќе им помогне во развојот на стратегии за да им помогне на проблемот коцкари, и тоа значително ќе се намалат можностите за перење пари," Crawford склучен. лошо реката одморалиште и казино.