шансите на удирање на пораз во Texas Holdem

"Тоа сеуште работи за тоа како тие се изгради на нивниот живот.Ако тие се жртвуваа други работи кои треба да се стекнат дека финансискиот успех тогаш можеби на долг рок тие се unhappier од другите луѓе.Најсреќните луѓе јас се сретне се луѓе кои се чини дека имаат силно чувство за тоа каде тие се вклопуваат во.Тие се најде нешто да се направи во животот, дека повеќе уживаат во: кариера или работа.Тоа не мора да биде highflying работа, но тие се најде нешто тие уживаат да прават и да се изгради односи што тие, како и околу тоа.Исто така посреќни луѓе се чини дека се луѓе кои се дарежливи и даде повеќе на другите.Се чини дека постои корелација помеѓу давање и среќа." Како ќе се пресели од пониски богатство на високото богатство не ти се заврши опкружен со луѓе што не сакаат, или некогаш чувствував како да не припаѓам? "Јас не растат со богатство.Отидов на една држава сеопфатна училиште во Birmingham.Отидов на Универзитетот, почеток на кариера, и тоа требаше малку време за тој приход да расте, и тогаш тоа навистина се случило во последните 20 години со Хеџ Фонд. Ли Дејви седнува со Talal Shakerchi да се зборува за покер, живот и сè што паѓа во меѓувреме.Со 13то место заврши во $111,111 Една Капка Висока Ролери, и 10-то место заврши во $25,000 Pot Limit Omaha Висока Ролери, би можело да се каже дека Talal Shakerchi е покер прогресија е тресне на распоред.Седнав со него да се зборува за неговата растечка популарност во рамките на покер заедница, неговите гледишта за социјалните медиуми, што значи успех за него, без разлика дали зголемување на богатство, доведува до зголемување на среќата, и многу повеќе.Уживаат.Сте биле еден од најпознатите во согласност Британски играчи на WSOP оваа година, дали сте биле свесни за тоа? "Не, навистина, јас не мислам за резултатите премногу.Варијанса е огромен во турнири.Имав две cashes во ред што е убаво, но вие исто така може да оди многу долго се протега без победа нешто, па јас не ставајте премногу мисла во тоа." "Проблемот со турнир во покер е секој се чувствува срање освен за една личност.Дури и Ако дојде второ јас сум полн со мисли за она што јас би го направиле поинаку?Претпоставувам дека тоа е глупава извршување од таа гледна точка.Јас не уживаат турнирот предизвик, иако, и да се злоупотребат е дефинитивно подобро отколку да не профитира." Како сте се прилагодени на вашиот пораст во рамките на играта, особено во медиумите кои се произведува? "Мојата лична желба е да не биде во центарот на вниманието.Не ми се допаѓа многу публицитет и јас сум приватно лице.Но, кога ќе ја играат многу висок профил настани, без разлика дали сте победа или не, тогаш тоа генерира интерес.

"Мислам дека е важно да имате добро семејство-добра база постави.Што би можело да биде поддршка на родители, партнери или деца.Мислам дека важно е дека луѓето не се чувствуваат како тие треба да се вклопи во или да ги импресионираат никого.Важно е да се биде себеси.Ако ви се однесуваше во вашиот природен начин, тогаш луѓето ќе се гради природни односи со вас.Во покер, постојат многу луѓе кои се претендира да биде луѓето, тие не се, и тоа не е погодна за градење цврсти врски." Верувам дека покер заедница содржи многу лажни луѓето, а тоа го прави тешко да се формираат односи кои имаат значење. "Никогаш не сум бил многу удобно околу луѓе кои се многу користи за богатство, и јас не сум удобно околу луѓето кои се високо consumptious.Јас не се вклопуваат во со луѓе кои трошат многу. "Тоа не е како јас сум спонзорирани pro кој треба да биде во медиумите.Јас немам тој, значи, не постои причина да се биде во центарот на вниманието на медиумите.Еден или двајца луѓе во медиумите, како вас, станаа пријатели, па јас не се каже не на прашањето, но јас сум прилично рамнодушен кон него, но претпоставувам дека тоа е нешто за кое јас го прифаќам доаѓа кога ќе се игра настани што јас го правам." Она што е на вашата точка на гледање на покер играчи користење на социјалните медиуми за само-промоција? "Јас не користат Твитер, и јас не сум на Facebook.Јас никогаш не испратила и никогаш не сум се читаат твит.Јас не би дури и не знаат како да го направи тоа.Тоа не е нешто што ме интересира мене, и јас не разбирам зошто луѓето се заинтересирани?Зошто би го поминете животот читање твитови од некој друг, освен ако тоа беше вашето семејство, на пример?Јас не го разбирам целата социјалните медиуми работа.Се прашувам колку од тоа е сајтови и маркетинг сектори perceiving тоа како важни, отколку сериозни играчи? "Тоа се рече, ако јас бев спонзориран од ујп, и јас имав направено мојата кариера во покер, тогаш јас ќе се види како дел од работата.Тоа исто така ја зголемува нивната вредност ако тие имаат силна социјалните медиуми присуство шансите на удирање на пораз во texas holdem. Daniel Negreanu е пример на некој кој се чини дека да се биде – со мојот ограничена изложеност на медиумите, некој кој тоа го прави добро.Тој е многу убав, добар медиуми слика и да се вклучат во новата тренди работи...мислам дека Грч е нов луксузен gizmo?Тоа е дел од неговата улога и она што го направија успешна, и други луѓе кои се спонзорирани.Тоа го прави смисла за нив.Но, тоа изгледа како оптоварување на напорна работа за мене." Она што е живот како за вас пред социјалните медиуми експлодира на бизнис? "Она со мојот бизнис е нашите клиенти не беа поединци, па никогаш не сме биле обидуваат да допрат до човек на улица.Нашите клиенти се професионалци, кои веќе беа во нашата индустрија и имавме профил во рамките на таа индустрија.Институциите, кои би можеле да станат нашите клиенти знаеше каде да се најде нас.
"Успех е отворен за сите во различен контекст.Што не е отворен за секого е успех во било кој контекст ќе го изберат.Јас не идам да се биде успешен средно растојание тркач, бидејќи јас не одам на фитнес, а не добија телото за тоа.Општеството се чини дека да се види успех во тесни места.Во моментов тоа се чини да биде финансиска и материјална успех, но тоа е многу тесен начин на гледање на работите.Луѓето имаат тенденција да се трудат премногу кон таа насока, наместо да успех во поширока смисла, како што се нивните врски и тоа што тие му ја врати на општеството, не само она што тие се надвор од неа." Прави пари еднакви среќа? "Јас не мислам дека пари е еднаква на задоволство на сите.Имам познати богатите луѓе во мојот живот и јас не гледаат на нив како посреќен отколку помалку богатите луѓе јас знам и сум видел двете страни на спектар шансите на притискање на слот машина џекпот. "Во раните денови кога започнавме и никој не знаеше за нас, имаше конференции каде секој би се појавуваат на едно место, и јас ќе одам на пат и посета на клучните потенцијални клиенти.Тоа е многу поразличен од масата маркетинг дека социјалните медиуми се изложува да.Хард дел за нас беше добивање некој да седне и да разговара со вас." Кога ќе се спомене зборот успешна кои е првата личност која извори на ум и зошто? "Успех може да се мери во толку многу различни контексти.Ќе мора да се дружат контекст со успех.Претседателот Обама е успешна во политика, некои луѓе се успешни во имајќи среќен семејство и имаат големи пријатели, некои луѓе се успешни во областа на финансиите, како што се Ворен Бафет и Бил Гејтс, и постојат луѓе кои се успешни во многу секојдневни работи.Патот sweeper може да биде многу успешна во контекст на она што тие го прават, ако тие го прават тоа добро и сигурно, и имаат добри односи со оние кои го опкружуваат и на нив шансите на притискање на слот џекпот. "Таму е темната страна на индустријата и exploitive елемент каде да се биде успешен, некои покер играчи – особено готовина игра играчи – чувствуваат потреба да се најде послабите играчи и подвиг нив.За некои од нив тоа е сон да се најде еден богат руски бизнисмен или degenerate коцкар тие можат да ги искористат предностите на.Што може да се добие unsavory.Сакам покер како конкуренција каде што тоа е интелектуална извршување, каде што луѓето се натпреваруваат против други слично квалификувани луѓе.Не ми се допаѓа што другата страна на покер." Дали има нешто во животот што го одржа назад од тоа да биде дури и повеќе успешни? "Јас сум удобно со кои и она што сум и јас.Ако тоа значи дека лимитите на мојот успех во некои насока тогаш па било да е тоа.Секој може да го направи подобро, во сè.Со покер јас сум постојано се утврди дека на крајот на денот јас сум минува низ една страна каде што направив грешка и сум си корне.Секој прави грешки, и се надевам дека ќе можат да научат од нив. "Понекогаш во покер се чувствувам јас сум погодени од мојата demeanor тој одреден ден повеќе отколку што треба да се направи.Некои денови може да се разбуди малку уморен, или нешто друго може да се случи која влијае на вашата demeanor.Тоа не треба да влијае на вашата игра, но тоа не се.Јас не би рекол тоа влијае на тоа голема работа, но јас би сакал да биде доследен во тоа подрачје, но фактот дека јас не играат многу попречува дека напредок." Кои се работите кои верувате во кои одат против бран на јавното мислење? "Постојат многу работи.На пример, јас никогаш не би тетоважа.Ако некој сака една тогаш во ред, но јас лично не можам да гледам никаква логика на сите во цртање на вашето тело.Јас би помислил: "зошто е некој задоволни со своето тело да сакате да се наслика сите над неа?" Но, други луѓе сакаат тоа.Тоа може да биде пример на малцинските видите.Постојат толку многу работи кои јас имаат тенденција да не се согласуваат со луѓето на.Она што јас не го направите е да ги менувате мое мислење само за да се вклопи во.Повеќето луѓе се задоволни со тоа и сме среќни дека ќе го изразат своето мислење, без разлика што е тоа. "Покер играчи се како било која друга група на луѓе.Постојат луѓе во рамките покер кој јас го сметам како многу солидна луѓе и добронамерна, постојат други кои не се.Тоа е можеби точно во било која група, но покер не привлекување на одреден тип на човек шансите на притискање на теренот во craps.