Parx казино во витлеем Pa

Ова не е вежба.На Филипините Куќа на Претставници се пресели да клип лиценцирање овластувања на државата-кандидира Филипините Забава и Игри Корпорација (PAGCOR).Членовите на Филипините Куќа се бара да се грабне моќ да издаде коцкање лиценци од PAGCOR, особено во пресрет на смртоносниот Места Светот Манила arson напад остави 38 луѓе мртви два месеци.Но, тоа беше само почетокот на овој месец, кога Конгресот конечно се одлучи да го земе PAGCOR е лиценцирање сили со поднесување на законот, кои ќе го направи контролира владата корпорација "чисто регулаторни." На Филипините Секојдневно Inquirer објави дека Партијата-листа на група Една Патриотска Коалиција на Маргинализираните Државјани (1-Pacman) спонзорирани мерка која ќе го преименувате PAGCOR Филипините Возбудувања и Игри Орган (PAGA).Законот, автор од 1-Pacman претставници Enrico Pineda и Мајкл Romero, има за цел да се консолидираат на регулаторните функции на Филипините Добротворна Sweepstakes за Статистика (PCSO), Игри и Забава Одбор (ВИЛКА), на Cagayan Економска Зона Орган и други специјални економски зони во PAGA.Со зајакнување на регулаторните сили во една институција, PCSO ќе се претвори во добротворни институција додека ВИЛКА ќе се укине.Настрана од регулирање на коцкање во земјата, PAGA ќе бидат задолжени со носењето одлуки спорови, откривање на кривичните дела, добивање и испитување на жалби, инспекција на коцкање опрема, додека поврзани со продажба на средства.Предложената мерка, во меѓувреме, ќе им даде на Конгресот моќ да издава лиценци за коцкање оператори, исто како и јавните комунални услуги.Треба законот да стане закон, оператори нема да имаат друг избор освен да се обезбеди законска франшиза, дури и ако нивните сегашни лиценци треба допрва да истече.Законодавната franchisees, исто така, ќе биде подложен на пет проценти франшиза данок на вкупен бруто-приход.За многу аналитичари, намалување на PAGCOR функциите на чиста модератор ќе им даде гаранции за странските инвеститори дека земјата зема коцкање прописи сериозно.Аналитичарите претходно истакна дека земјата е светлина на допир регулатива се чуваат странски инвеститори на чекање на маргините.Тие, исто така, види конфликт на интереси во PAGCOR дејствува како и казино оператор и индустрија регулаторот.Опозицијата во Филипините Куќа, сепак, смета дека постојат интерес како мотивација зад притисни за трансфер на PAGCOR е лиценцирање сили на Конгресот parx казино во витлеем pa. "[На] законодавната агенда на претседателот reeks на заштита постојат интереси и консолидирање на власт над признавање на франшизи да Конгрес," Akbayan Претставник Том Villarin рече parx казино во филаделфија. Ifugao Претставник Теди Baguilat Jr пенсилванија. одекнуваше Villarin е грижа, укажувајќи дека "тоа ќе биде судир на интереси за многу законодавците кои се поврзани со бизнис интересите во коцкање." Добиете најновите коцкање вести од Калвин Ayre ананас отворен лице кинески покер.