Craps маса над базен маса

DraftKings е во потрага да се здолниште тежок 18-месечниот период на чекање за онлајн обложување оператори во Илиноис и може да се користи за управување со услуги дозволи да се направи само тоа.Кога Prairie Државата поминале поширока игри проширување законодавство минатата година, одредба е вклучена во законот за забрана за влез на компаниите како што се DraftKings и FanDuel во пазарот за 18 месеци, во суштина давање на земјиште базирани на веќе воспоставените оператори таму шефот на проектот.Дупка преку управување со услуги апликација може да им овозможи на DraftKings побрз влез во она што се очекува да стане спортски обложувања капитал на среден запад.Подносителот на податоци од последните Илиноис Игри Одбор (IGB) состанок укажуваат ентитет познат како Круна ИЛ Игри ДОО е следење на управување со услуги за престој и се применува за кои лиценца на април 28.
Дека ДОО прави бизнис како DraftKings, според IGB веб сајт.Компаниите применуваат за управување со услуги за престој мора да плаќаат такса за молба од 1 милион долари и се предмет на обновување на секои четири години со данок од $500,000 craps маса над базен маса. Управување со услуги за лиценца се разликува од Илиноис господар лиценца, таа на која им овозможува на компанијата да се директно нудат спортски wagering услуги.Сепак, услуги за лиценцирање процес е интензивен, со пријавените кандидати потребно за да се обезбеди IGB со низа на податоци и планови, вклучувајќи го и тоа како компанијата е предложи на наградата набавки договори за женски - и малцинство во сопственост на бизниси. DraftKings не мора да се погледне далеку за инспирација за тоа како да се брза влез во потенцијално профитабилен Илиноис пазарот.Ривал FanDuel се извршуваат слична стратегија преку управување со услуги за лиценца.Но, во случај на компанијата, тоа е во потрага да се стекнат со Fairmount Парк тркачката патека во Collinsville, Болен craps маса минимум mohegan сонцето.

IGB размислува три "организација лиценца" апликации од тркачката патека оператори, од кои еден е Fairmount craps табела шансите и исплати. FanDuel исто така партнери со Бојд Игри, операторот на Par-A-Коцки во Источна Peoria, што значи дека тоа не е целосно отстрането од Земјата на Линколн во моментот.Бојд е еден од неколку оператори кои се веќе одобрени од страна на IGB да понуди спортски обложувања.Другите вклучуваат Eldorado Одморалишта, Penn National Игри, и Реки Казино.За својот дел, DraftKings има договор со Цезар Забава, која работи Harrah 's Joliet и Harrah' s Метропола во Prairie Држава.Сепак, тоа не е јасно дали тоа спогодба предвидува sportsbook операции.Кога Eldorado обвива до нејзината преземање на Цезар – веројатно следниот месец – Вилијам Хил ќе ја преземе контролата на комбинираната компанија е sportsbooks.Илиноис, петти по големина држава од страна на населението, се занимаваат со некои лоши времето кога станува збор за спорт wagering.Активност отиде во живо во државата во Март, со политичари и оператори надевајќи се да се фати tailwind од NCAA Tournament обложување.Само неколку дена подоцна, американскиот спорт сцена земјата во прекин, како аматерски и професионални натпревари и лиги беа откажани или одложени поради coronavirus.Сепак, индустријата набљудувачи прогноза дека ќе поминат само неколку години за Илиноис да стане третиот-најголемиот спортски обложувања држава со рачка, заостанува само Невада и Њу Џерси, објаснувајќи зошто оператори, како што се DraftKings се желни да влезат на пазарот. сопственикот на дел лаго казино.