може да коцкање да го уништи вашиот живот

Неодамнешните devastation во Филипини предизвикани од супер тајфунот Haiyan има има дополнително значење на ОН Рамковна Конвенција за Климатски Промени (ПОДДРЖУВА) 19 Конференцијата на Страните (COP-19) моментално е во тек во Варшава може да коцкање да го уништи вашиот живот.

(Не заборавајте да донирате на тајфунот олеснување на напорите, кои Калвин Ayre Фондацијата има вети дека ќе треба да одговара до $1m.) Но без оглед на тоа колку е висока Филипините смрт се качува, само материјални очекување од COP-19 е подобро разбирање на она што за да разговараат за следната година, па тие може да се надеваме дека имаат нов договор за сечење на емисиите на јаглерод подготвен да потпише договор до 2015 година може да коцкање пари се оданочуваат. Дури и во тоа полжав е темпо, добивање на планетата големи јаглерод emitters да се придржуваат до чисто доброволно план без спроведување на механизми е висока цел.ПОДДРЖУВА претходните емисија за намалување на скицата, Кјото Протокол, се покажа крајно ignorable.На пример, Канада е ратификуван од Кјото потоа застана назад и гледаше како на своите емисии на стакленички гасови шут нагоре поради Алберта е масло на песок трансформирање на државата во искрен petrostate.Канада има сега примени го на Климатските промени Мрежата 'Фосилни на Годината" награда толку многу пати дека организаторите се дебатираат преобликување на трофејот како Стенли Купот.Сад никогаш не го ратификува договорот, колку што таа одбра да не учествуваат во Меѓународниот Кривичен Суд или кои било други мултинационални тело што може да се осмелуваат да ги ограничи Америка е од Бога дадено право да се однесуваат лошо на меѓународната сцена.Кина, исто така, одби да го потпише, за, тврдејќи дека тоа може да го попречат феноменалниот економски пораст што е дозволувајќи им на стотици милиони од своите граѓани да се стекнат со средната класа удобности што жителите на развиените нации веќе долго време уживаа.ЃУБРЕТО ТОЧКА Неуспехот да се спречи глобалните емисии значи дека светот го продолжува својот лази кон точка од која нема враќање.Откако просечната глобална температура се зголемува минатото одредена точка, ледени капи ќе се стопи, мраз ќе го објави својот огромен продавници на метан и океаните ќе даде исклучи многу на јаглерод диоксид, тие се одржи, кога тие беа ладилникот.Откако овие трансформации се случи, сите ние сме зезнав.Но, за момент, brunt на климатските промени е да се биде на товар на подалечните народи, и тоа не само во рацете на мега-бури како Haiyan може да коцкање го уништи врската.
Ioane Teitiota, роден на Kiribati, е борбата против губење на битката за статус на бегалец во Нов Зеланд, бидејќи меѓународното право не се додели заштита на луѓето чии Јужниот Пацифик островот дома се проголтани од страна на океанот е зголемувањето на плимата.Неколку години наназад, претседателот на Малдиви одржана на кабинетот состанок подводни во полна опрема опрема за да го означите закана од промена на климата поставени на неговата нација на ниско поставени острови во Индискиот Океан.Сите крајбрежни заедници секогаш ќе страдаат од океанот е во пораст.Но развиените нации ќе имаат полесен пат за финансирање релокација напори и земји како сад имаат екстра простор во кој треба да се приспособат своето внатрешно раселени бегалци.Неколку развој нации може да се пофали оние видови на опции.ПЛАТИ Со значајни емисија curbs веројатно, некои адвокати се обидуваат да вина развиените нации во финансиски надомести развој нации.Аргументот е дека развиените нации во голема мера се одговорни за вкупните емисии на јаглерод до денес и да се reaped сите награди на индустриската револуција, па можеби е време да им даде нешто назад.Тод Стерн, Државниот секретаријат на САД е точка лице за климатските прашања, отфрли оваа идеја минатиот месец, не само затоа што НИ е мртов скрши, но бидејќи "предавања" на овој тип најверојатно ќе се произведуваат малку повеќе од "антипатијата" меѓу владите во развиениот свет.Стерн зборовите содржат одгласите на Америка покажа антипатијата кон Антигва е Светската Трговска Организација-поддржани побарувања за надомест на штета за НАС-led уништување на Антигва на домашната онлајн коцкање индустрија.Антигва се закани дека ќе ги следат преку своите СТО-овластен опција за барање надомест на штета преку други средства, вклучувајќи го и член на кралското семејство-бесплатно дигитална дистрибуција на НАС интелектуална сопственост како Холивудски филмови, ТВ емисии, музика и книги.Адвокат Марк Mendel, кој е претставена Антигва во својата СТО битка со НАС, рече СТО цел во нарачување на НАС да плати Антигва $21m на годишно ниво, е помал за компензирање Антигва и повеќе за огромна САД да се почитуваат своите меѓународни обврски.ДАЛИ ВЕРУВАТЕ ВО МАГИЈАТА?Русија е меѓу еден од светските примарен јаглерод emitters, кој е зошто тоа се наметнува е толку тешко да се вклучуваат и да се спомене гео-инженеринг во последните Интервладиниот Панел на Климатски Промени извештај.Гео-инженеринг вклучува снимање на ракети (или екстремно моќен артилериски гранати) натоварени со сулфур диоксид честички во земјата горниот дел од атмосферата да имитира ефектот на вулкански ерупции, како што на Планината Pinatubo во 1991 година, што беше доволно голем за да се произведе 0.5° целзиусови степени капка во глобалните температури.Гео-инженеринг, најверојатно, ќе предизвика воени историчари да се слушне одгласите на Адолф Хитлер е фали доцна во втората Светска Војна дека неговата т.н цената на gionee s8s во слотот. "се прашувам оружје' ќе се свртат бранот на битка во Германија корист.Додека V1 летање бомби и V2 водени проектили беа технички импресивен, тие беа на крајот премногу мал, премногу доцна за да има било каков ефект на војна е резултат, кој беше од тогаш foregone заклучок.Хитлер беше deluding себе затоа што реалноста на ситуацијата беше премногу страшно да се размислува.Звучи познато?Гео-инженеринг се смета за 'последните ров' напор, делумно поради тоа што дури и нејзините staunchest се залага да признаеме дека долгорочните последици од вештачки помош на stratosphere со мали метални поднесоци остане комплетна и целосна мистерија.Но оглас тоа како опција решава многу повеќе притискање проблем за креаторите на политиките: зачувување на верувањето дека на фосилни горива страна може да трае вечно.ТОА Е ДО НАС, Постојат неколку политичари таму подготвени да ги ризикуваат своите политичката кариера на кажувам гласачи непријатно вистини, имено, дека фундаментална промена во нашиот начин на живот е неопходно ако сакаме да се избегне катастрофа.Па тоа е до поединецот да се покаже на нашите лидери дека ние сме да се соочи со предизвикот.Години, CalvinAyre.com го зеде чекор на менувањето на нејзините сервери на јаглерод неутрален платформа напојува со геотермална енергија и ние продолжуваме да се бараат и други начини за минимизирање на нашите јаглерод стапало, така што само топол воздух исфрлајќи надвор од овој сајт доаѓа од нејзините писатели' усти.Кој е за приклучување кон нас?Скокаат во водата е топла.. цена на зелена покер чипови. и се зголемува.Добиете најновите коцкање вести од Калвин Ayre.