казино островот

Во центарот на градот Лас Вегас беше abuzz во вторник навечер како часовник ticked надолу кон отворање на Circa, Јужниот дел на Невада е најновиот одморалиште казино островот. — Џон Katsilometes (@johnnykats) 28 октомври 2020 Circa ко-сопствениците Дерек и Грег Стивенс одигра домаќин на ВИП црна вратоврска партија пред да се впуштат официјално отворен.Пет екипи на претприемачите биле доделени $900,000 комбинираат за да им помогне на гостопримството, рекреација и патување индустрии закрепнување од COVID-19 пандемија.Петте финалисти на Ли Училиште Награда за Иновација и Претприемништво, која се движеше од роботиката компанија за еднократна употреба рециклираат лен компанија, ги презентираа своите идеи за инвеститорите, производители, индустрија крајните корисници и јавноста во Глобалната Гејминг Експо конвенцијата виртуелна Демо Ден во вторник.Победниците се поставени за да почнат да работат со UNLV е Troesh Центар за Претприемништво и Иновации да ги развијат своите концепти и ги донесе на инвеститор на пазарот, што ги вклучува водечки компании, приватен капитал на фирмите и ангел инвеститори.На решенија за цел да хит на пазарот во рамките на следната година александрија bay ny.
"Овие беа петте дека комисијата ги сметаа за најголем impactful, имаше најголем потенцијал можност да се успее", рече Leith Мартин, извршниот директор на Troesh Центар. "Мислам дека секој ќе биде во можност да се изгради успешна компанија." Promethium Ограничен: $250,000 Оваа приватни, Лас Вегас-базирана компанија е работа да се обезбеди почист воздух во внатрешноста стадиони, хотели, казина, авиони и домови како коцкање индустрија preys на постари граѓани.

Promethium Ограничен произведува воздух purifiers кои користат photocatalysts, која се напојува со амбиентална светлина, за да ги растера и неутрализира штетните воздушни нечистотии.Овие вклучуваат токсични гасови, смог, бактерии и вируси.Единиците можат да бидат инсталирани во греење, вентилација и климатизација системи како високи треба да покер масата се. Purlin ДОО: $250,000 Purlin произведува за еднократна употреба, рециклираат кревет и постелнина.Овие предмети може да содржат висок вирусни носивост на романот coronavirus по продолжен контакт со заразени лица, според септември извештај од Центрите за Контрола на Болести и Превенција.Хотел Податоци Облак: $200,000 Оваа платформа има за цел да се зголеми корисникот доверба во глобалниот туризам и туристички дејности.Технологијата функционира како централна точка за ажурирања на содржината, овозможувајќи патување-поврзаните компании да го задржи информации на нивната веб-страница до денот и лесно да се дистрибуираат.Добро WRX ДОО: $150,000 Стан работа заснована-распоред софтвер Добра WRX поврзува работници на отворен смени и работни места во хотел-казина преку вештачка интелигенција-напојува платформа.Бизнисите можат да се покаже кој вид на работниците, тие треба, колку, кога тие се потребни и она што тие се подготвени да платат, и стан парови им се на располагање на работниците.Откако работата е завршена, работници и бизнис стапка на едни со други за перформанси колку висок е просечната слот приемник. Maidbot: $50,000 за Роботика компанија Maidbot производи може да помогне да се одвои повеќе време за да куќа средства за чистење оседла со COVID-19 безбедносни протоколи.Таа тврди дека нејзините Rosie робот е првиот светски домаќинство робот за комерцијални недвижности и е пет пати повеќе моќни и ефикасни од други комерцијални роботски vacuums.На Rosie робот може да се чисти соби за гости, ходници, казина, аеродроми, авиони, стадиони, универзитети и повеќе.Тоа собира податоци за подобрување на чистење распоредот и сигнали оператори да Wi-Fi прашања или потенцијални мувла области.Повеќе решенија, потребни за глобалниот натпревар беше основана од страна на Грег и Ернест Ли на Ted и Дорис Ли Семејството Фондацијата во партнерство со UNLV е Ли Бизнис Училиште.На Ли Училиште Награда комитет доби повеќе од 250 поднесоци од 32 држави и девет земји.Додека петте финалисти добија различни парични награди, Мартин рече дека сите тие се сметаат за еднакви на победниците, и парични награди различни врз основа на секој тим потреби.Три други тима беа именувани Невада Иновации добитници на Наградата, и секоја доби $25,000 да се поддржи нивното решение за раст.Друга $25,000 компонента од 1 милион долари доделени на Ли Училиште Награда се уште не се користи.Мартин рече имаше некои проблеми комитетот не најде решенија за такви како алатка која ќе им овозможи забава места автоматски додели социјално воздржаност места врз основа на големина на групата.Конечниот $25,000 се планира да се користи во иднина настан, можеби hack-athon, да се најдат такви се повеќе решенија за патување, забава и туристичката индустрија колку висок е новиот казино во сиднеј.

"Една од причините што се фокусира на стартап или помалку компании е ние веруваме дека тие може да имаат поголемо влијание и се движи побрзо со своите решенија," рече Мартин.Тие "често се многу повеќе пргав и можат да се движат многу побрзо да ги искористат можностите во актуелните услови на пазарот.".