шансите на притискање на џекпот во казино

Топ-пласман Филипини казино извршен е свртена перење пари трошоци за неговата наводна улога во февруари е $80 милиони сајбер heist на Банката на Федерални Резерви на Њујорк.На 5 февруари компјутерски хакери поплавени банката на федерални резерви, со барања за пренос на речиси $1 милијарда од сметка се користи од страна на Bangladeshi Централната Банка за меѓународни порамнувања во различни сметки од целиот свет.Само четири од овие барања, всушност биле обработени пред шема беше призната, и некои $81 милиони бил префрлен во сметките на Филипински банка RCBC.Од таму, $46 милиони евра беше laundered преку минимално се регулирани Филипини казино индустријата, посебно преку Bloomberry Установи' Solaire Одморалиште и Казино во Манила, и Источна Хаваи Казино и да се Впуштат во Cagayan Економска Зона.Оваа недела, Филипински органи поднесе кривична жалби против Источна Хаваи Казино Претседател Ким Вонг, како и Кинески junket оператор Weikang Ксу.Вонг е обвинет за повлекување на околу $21.6 милиони денари на средства од неговата лична и службените сметки.Во меѓувреме, Ксу наводно доби 30 милиони долари од еден од RCBC сметки, на која тој помина $29 милиони за да се Solaire шансите на притискање на џекпот во казино. Wong, кои се разбира да биде "во странство," изјави дека тој е "подготвен" да се врати на Филипините да им понуди на неговото сведочење. "Тоа е нашиот впечаток дека некои многу моќни луѓе се плашат од она што нашите клиенти ќе се открие, и тоа е причината зошто предвремена случај беше поднесена против него," Wong адвокат Виктор Fernandez рече оваа недела шансите на притискање на теренот во craps. "Тие веројатно се мисли дека поднесување на случај ќе ги одврати нашите клиенти од кои доаѓаат дома и сведочење пред Сенатот.Тие се во ред", рече тој.Но, Филипини Сенаторот Серхио Osmeña III верува дека Вонг е на "недостасува линкот" во случајот казино во близина на huntington западна вирџинија. "Постои orchestrator тука, ум, и сега, тоа изгледа како да е Ким Вонг," Osmeña им кажа на новинарите. "Но, ние мора да му даде шанса и нека се врати од својата посета во странство за да сведочи пред комисијата. "Тој е голем играч во овој," сенаторот додаде.Исто така, под надзор е RCBC менаџер Maia Сантос-Deguito, кои, наводно, не успеа да го запре плаќања кои доаѓаат од Њујорк банка, и во фактот продолжи да го одобри фонд трансфер на казина, и покрај запре плаќања известување од банката на Федерални Резерви казино во близина на houghton езерото мичиген. Deguito тврди дека Вонг лично прашав за да го отворите RCBC сметки преку кои пари помина, користење на фиктивни имиња.Таа исто така тврди дека таа обработуваат трансакциите, бидејќи нејзиното семејство биле загрозени, иако таа подоцна повече оваа изјава на сослушувањето на Филипини Сенатот.Скандалот е зголемен повици за реформи на земјата банкарство и казино индустрии, која, за разлика од многу други места, се под малку обврска да ги пријавувате сомнителни модели, или трансакции над одредена граница, во името на клиентот за приватноста. казино во близина на извори на топла вода sd.